Viktor Černický – PLI

22 konferenčních židlí, obsesivní rytmus a jeden odhodlaný muž. Viktor Černický se ve svém sólu neúnavně vrhá do pokusu o nekonečnou konstrukci, rekonstrukci a dekonstrukci světa. Výsledkem je inteligentní a hravé sólo – fyzická metafora pro nekonečnou lidskou dynamiku, trpělivost a úsilí, které promění i ty nejobvyklejší objekty v neuvěřitelné kousky architektury.

Navazujíc na barokní filosofii Gottfrieda Willhelma Leibnize, PLI je nepředvídatelné a vtipné představení, kde je barokní robustnost nahrazena prostorovou skromností a materiálním minimalismem.

Délka 40 min Pro koho je vhodné 0-999

Kontakt

Viktor Černický
Emailová adresa viktor.cernicky@gmail.com
Telefonní číslo +420 607 734 063

O Viktorovi Černickém

Viktor Černický vytváří díla, která se pohybují na jemné hranici mezi tancem, performancí, cirkusem a fyzickým divadlem. Vede dlouhodobý výzkumný projekt Tělo jako objekt / Objekt jako tělo, který zkoumá dynamiku vztahů mezi objektem a subjektivní individualitou umělce. Jeho první sólové vystoupení Parolapolea mu vyneslo nominace v kategoriích Tanečník roku a Taneční inscenace roku na České taneční platformě 2017, kde mu taky bylo uděleno zvláštní ocenění v podobě účasti na Týdnu choreografického výzkumu na festivalu B-Motion v Bassano del Grappa. Jeho nejnovější sólové představení PLI, uvedené po 2 letech práce v listopadu 2018, získalo Cenu diváků a Hlavní cenu České taneční platformy 2019. Díky tomuto představení se Viktor stal součástí výběru prestižní evropské sítě současného tance Aerowaves Twenty20.
 
V současnosti je zapojen do evropského projektu Shape It, zaměřeného na zprostředkování dialogu mezi tanečníky a mladým divákem, a připravuje nové dílo v koprodukci mezinárodní sítě BeSpectACTive! Kromě vlastní tvorby spolupracuje mimo jiné např. s Jarem Viňarským, Dominiquem Boivinem, Petrou Tejnorovou, Danielem Gulkem nebo Compagnie Mossoux-Bonté. Od roku 2019 je hostujícím pedagogem na pražské DAMU v mezinárodním programu Ma DOT.

Web company: en.palosantoprojects.com/viktor-cernicky

Tvůrčí tým

Koncept / choreografie / performance: Viktor Černický
Scénografie: Drahomír Stulír
Light design: Zuzana Režná
Dramaturgie: Lukáš Karásek
Premiéra: 11. listopad 2018 / PONEC – Divadlo pro tanec
Koprodukce: PONEC – Divadlo pro tanec

Představení vzniklo ve spolupráci s:
BuranTeatr Brno, CNK Záhrada v Banské Bystrici (SK), Stanica Žilina-Zariečie (SK), Théâtre De L’arsenal ve Val-de-Reuil (FR), CIRQUEON Praha, Divadlo Alfréd ve dvoře, Studio Alta a Festival Bazaar, Divadlo Pôtoň (SK), Festival Kiosk (SK), Operaestate Bassano del Grappa (IT).

Představení vzniklo za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Statutárního města Brna.

Recenze / Ocenění

Cena diváků České taneční platformy 2019
Hlavní cena České taneční platformy 2019
Cena Divadelních novin 2019 – Nominace v kategorii Tanec a pohybové divadlo za koncept a choreografii.

„PLI není jenom skvělá inscenace, ale vizionářský počin, futuristické okénko do budoucnosti divadla, kde nebude platit fundamentální dodržování žánrových konvencí.“ – Martin Macháček, Taneční zóna

„Jedinečný kus, který oslňuje svou geniální jednoduchostí a absolutní souhrou všech složek.“ – Josef Bartoš, Taneční Aktuality
„Až nepochopitelně silný je tenhle dětský svět s jeho jednoduchostí, blázněním a strachy.“ – Veronika Hrabalová, Taneční Zóna

PLI

Fotogalerie